Sanat Kampüsü

Sanat Kampüsü: Yakın Doğu Üniversitesi’nin Kalbinde Yaratıcı Bir Vaha

GÜNSEL Genel Merkezi ve AR-GE tesislerimizin çevresi, sanatla olan bağımızı yansıtacak şekilde açık havada sergilenen anıtsal heykellerle bütünleşiyor. Sanatla derin bağımızı yansıtan bu anıtlar aynı zamanda, %100 elektrikli GÜNSEL araçlarımızın temsil ettiği özgürlük, yaratıcılık ve çevreye saygı ruhunu simgeliyor.

GÜNSEL’i simgeleyen anıt heykellerin yanı sıra, bir açık hava müzesini andıran Yakın Doğu Üniversitesi kampüsünde sergilenen anıtsal heykellerin sayısı ise 150’yi aşıyor. Kıbrıs Modern Sanat Müzesi, Kıbrıs Araba Müzesi, Kıbrıs Herbaryum ve Doğa Tarihi Müzesi ile kampüsün farklı alanlarında yer alan sergi salonları bir araya gelerek birbirini bütünleyen büyük bir kültür sanat evrenine dönüşüyor.

Koleksiyonumuz

GÜNSEL Genel Merkezi’nin hemen karşısında yer alan yeşil alanda 9 atı yan yana koşarken göreceğiniz Hürriyet Anıtı, temsil ettiği anlamlarla da bir hayli özel. Doğada hür bir şekilde koşan atlardan oluşan anıt, hürriyeti ve yaratıcılığı simgelerken, diğer yandan yüzde 100 elektrikli GÜNSEL’in çevreye olan saygısını da ortaya koyuyor. Anıtta yer alan at sayısının 9 olması ise bir tesadüf değil. Bu rakam, ailenin uğurlu sayısı olarak GÜNSEL’in logosunda da yer alıyor.


Teknoloji Avcısı Anıtı da GÜNSEL’i çevreleyen anıt heykellerden. Tarihsel bir figürü elinde mızrakla gösteren anıt, GÜNSEL’in geleceğin teknolojilerinin peşinde koşmasını simgeliyor. Anıtta yer alan insan figürünün tarihsel bir kompozisyona sahip olması ise gelişme ve ilerlemede bilimin ve teknolojinin gücüne gönderme yaparak, “teknoloji üretmeden geleceği kuramazsınız” mesajı veriyor.


GÜNSEL’in temellerinin de atıldığı Yakın Doğu Üniversitesi İnovasyon ve Bilişim Teknolojileri Araştırma Merkezi’nin önünde yükselen GÜNSEL anıtı ise, markamızın logosunu üç kadın figürünün ellerinde yükseğe taşıyan üç boyutlu kompozisyonu GÜNSEL’in geleceğe olan yolculuğunu simgeliyor.


GÜNSEL, otomobilin dünyasının geleceğini simgelerken; kampüs içerisinde yer alan ve haftanın her günü ziyarete açık olan Kıbrıs Araba Müzesi ise sahip olduğu zengin koleksiyonu ile modern dünyanın gelişimini ve tarihini otomobillerin dönüşümü üzerinden gözler önüne seriyor. 150’nin üzerinde kaslik otomobilin sergilendiği müzenin en eski aracı 1901 model Crest Mobile. Dünyada tek olma özelliğine sahip bu aracın yanı sıra 1900’lerin başından 2000’lere kadar uzanan 100 yıllık tarihin her döneminden otomobiller ziyaretçileri bir zaman tünelinin içine çekiyor.

1901 Model Crestmobil, 1903 model Wolseley ve 1909 model Buick gibi klasik araçların yanında 300 km hız sınırını aşan ilk seri üretim otomobil Jaguar, Lamborghini Murcielago Roadster, Dodge Viper SRT10 Final Edition gibi efsane olmuş pek çok spor arabanın dikkatleri çektiği müzede maket araba koleksiyonu da ilgi görüyor.

Kıbrıs Araba Müzesini keşfet


Sanat Kampüsü’nün önemli bileşenlerinden Kıbrıs Modern Sanat Müzesi ise 50 binin üzerindeki sanat eseriyle sadece Kıbrıs’ın değil bölgenin en büyük çağdaş sanat müzesi olma özelliği taşıyor. Pazartesi hariç haftanın her günü ziyarete açık olan müze, 14 Türk topluluğuna mensup sanatçıların eserlerinden oluşan zengin bir resim ve heykel koleksiyonuna sahip. Üç bine yakın sanatçının eserlerine ev sahipliği yapan Kıbrıs Modern Sanat Müzesi, çok geniş bir yelpazeye yayılan eserleri sanatseverlerle buluşturuyor.

Kıbrıs Modern Sanat Müzesini keşfet

Kıbrıs Herbaryum ve Doğa Tarihi Müzesi ise 11 bin farklı çeşit bitki örneği, mantar çeşitleri, böcek türleri, çeşitli sürüngen türleri, deniz canlıları, fosil ve kayaçlar ile Kıbrıs’ın dağa tarihini tek çatı altında buluşturuyor. Müzede, üç farklı gruba ait 106 çeşit mantar grubu, 250 su yosunu, 23 sürüngen örneği, farklı taksonomik takımlara ait olan böcek koleksiyonları ile 250 milyon yıllık kireç taşları ve 220 milyonluk fosilleşmiş ağaçlarından örnekler yer alıyor.

Sanat Kampüsü’nü Keşfedin

Sizi, yaratıcılık ve yenilikçiliğin büyüleyici bir füzyonu içinde kendinizi kaybedeceğiniz ilham verici Sanat Kampüsü’nü keşfetmeye davet ediyoruz. Heyecan verici heykellerin ardındaki hikayeleri keşfedin ve sanat, tarih ve doğanın dünyasına dalarak, Yakın Doğu Üniversitesi’nin enerjik ortamında bu güzel alanın tadını çıkarın.